Економічний зашморг навколо рф поступово стягується, і у відповідь кремль погрожує вже цієї зими всіх заморозити, відрізавши від постачання газу цивілізований світ. У зв'язку з цим ринок Європи та США почав перебудовуватися, налагоджувати постачання з країн Близького Сходу. Підготовка терміналів і трубопроводів займе деякий час, а до тієї пори існують альтернативи, які допоможуть комфортно пережити зиму без особливих ексцесів. Зокрема – батарейні ТЕНи із терморегулятором, які нагрівають батарею автономно за рахунок електрики. Підключивши такі до радіаторів, ви назавжди збережете можливість перемикатися між газовим та електричним варіантами обігріву.

Далі у статті ми розповімо, які бувають батарейні ТЕНи, і допоможемо підібрати оптимальний варіант для вас.

 

Види батарейних ТЕНів

У каталозі GREPAN представлені три типи ТЕНів з різними видами терморегуляторів. Всі вони виготовлені з кислотостійкої аустенітної нержавіючої сталі AISI 316, яка демонструє феноменальну стійкість до корозії, високих температур та агресивних середовищ.

За принципом роботи всі нагрівальні елементи у виробі однакові – це трубчастий електронагрівник (ТЕН), що має 4 види різьблення: ½”, ¾”, 1” для алюмінієвих та біметалічних радіаторів, а також 1 ¼” для чавунних батарей. А ось за принципом регулювання їх можна розділити на три категорії, залежно від конструкції та принципу роботи терморегулятора:

 1. Механічні. Простий та надійний механізм, де контроль нагріву відбувається за рахунок зміни фізичних властивостей металевого капіляра терморегулятора при нагріванні: він автоматично спрацьовує для досягнення встановленої температури. Електронна начинка в них відсутня, принцип роботи ґрунтується на фізичних властивостях окремих матеріалів, а тому механічний терморегулятор вважається більш надійним – він стійкий до перепадів напруги в мережі та може спокійно працювати навіть при мінусових температурах.

 2. Електронні. Складаються з термодатчика, контролера та контактної групи. Електронний термостат дає змогу з високою точністю контролювати температурні показники. Такі системи є абсолютно безпечними за умови, що ТЕН підключений до електричного блоку безпеки живлення згідно з інструкцією. На відміну від механічного термостата, електронний працює в більш економному режимі, тому що користувач може встановити нижню та верхню температуру, в межах яких і працюватиме пристрій. Механічні дозволяють встановити тільки верхню межу, тому вони менш економно витрачають електроенергію. Тут перевагою є програмовані режими використання (залежно від моделі).

 3. Електронні з повітряним термодатчиком. Те ж саме, що й попередній, але з однією істотною відмінністю – температурний регулятор оснащується додатковим датчиком, який вимірює температуру навколишнього середовища. На практиці такий пристрій дозволяє задати температуру в кімнаті, при якій буде включатися в роботу нагрівач – припустимо, 20°C. Коли датчик зафіксує зниження температури до зазначеної, ТЕН включиться в роботу і почне прогрівати рідину в радіаторі. Терморегулятор, що фіксує температуру води в батареї, служитиме як захист від перегріву.

Куди можна встановити батарейний ТЕН?

Трубчастий електронагрівач можна встановити в будь-який опалювальний прилад з внутрішньою порожниною, заповненою циркулюючим теплоносієм. Хорошим рішенням буде підключення ТЕНу до звичайної системи опалення у квартирі. Кожна батарея має 2 крани для підключення (виключенням є радянська стоякова система). Перекривши крани, у нижню частину батареї можна вкрутити батарейний ТЕН. У результаті відключення від центрального опалення, після закриття кранів будь-яка батарея перетворюється на автономний опалювальний прилад. А коли крани відкриті, потрібно відключити сам ТЕН (щоб не гріти місто) і він ніяк не заважатиме використовувати центральне опалення.

Щодо приватних будинків, то вони і так мають автономну систему опалення. В цьому випадку, за потребою, ТЕН можна використовувати і в третьому режимі: для нагрівання контуру опалення. І все ж комбінація автономних точок та центрального опалення найбільш ефективна.

Ось перелік радіаторів, які дозволяють підключити ТЕН:

 • алюмінієві;

 • біметалічні;

 • чавунні.

Таке автономне нагрівання оцінять сім'ї з маленькими дітьми, коли загалом у квартирі температура прийнятна, а от у дитячій необхідно забезпечити більш теплий клімат.

Сюди ж можна віднести офісні простори без великої кількості вітродуйок і будь-які приватні квартири, що страждають від недогріву холодних кімнат. На відміну від повітряних електроконвекторів, батарея з ТЕНом практично не сушить повітря, через що знаходитись в приміщенні набагато приємніше.

ВАЖЛИВО! Нагрівати можна як воду, так і антифриз, а ось радіатори опалення з масляним теплоносієм гріти не можна, тому що у олії низька теплоємність – її перегрів може призвести до займання. Загасити такий вогонь буде важко без спеціального вогнегасника, тому будьте уважні.

Як розрахувати потужність ТЕНу

Тут все залежить від того, який тип радіатора і скільки в ньому секцій:

 • 0,4 кВт – 4-5 секцій;

 • 0,5 кВт – 5-9 секцій;

 • 0,7 кВт – 5-9 секцій;

 • 1,0 кВт – 8-11 секцій;

 • 1,2 кВт – 10-12 секцій;

 • 1,5 кВт – 10-15 секцій.

Також варто індивідуально враховувати якість проводки в будинку чи квартирі – далеко не завжди і не скрізь якість електропроводки дозволяє працювати потужному ТЕНу на постійній основі. Якщо проводка погана, ви завжди можете занизити потужність, але тоді є ймовірність, що батарея буде слабко прогрівати приміщення. Рекомендуємо проконсультуватися з менеджером компанії GREPAN або досвідченим електриком перед покупкою та підключенням.

Витрата електрики та економія

Витрата електроенергії дуже індивідуальні, але суть у тому, що батарейні ТЕНи не працюють постійно – вони підігрівають до потрібної температури батарею локально, а потім поперемінно вмикаються і вимикаються з метою підтримання показників.

За статистикою, взимку ТЕН працює приблизно 12-18 годин на добу. У перерахунку за актуальним тарифом, витрати становитимуть 17-25 грн на день, тому що 1 кВт енергії коштуватиме вам 1,44 грн. Розрахунок приблизний, оскільки багато залежить від якості утеплення будинку та клімату зовні. Чим нижча температура на вулиці, і чим більше тепла втрачає будинок через неякісне утеплення, тим вищими будуть витрати електроенергії.

Для дитячої кімнати, де радіатор працюватиме цілодобово, витрати становитимуть приблизно 34,56 грн (24*1,44). Тобто навіть якщо у вас ТЕН потужністю 1 кВт працюватиме цілодобово на максимумі своїх можливостей, то на місяць за один радіатор ви заплатите 1036 грн. Для цілодобового обігріву 3-кімнатної квартири потрібно не більше 3110 грн. на місяць.

На практиці буде менше, адже нагрівач так чи інакше не працюватиме цілодобово – подібно до бойлера, він циклічно підігріватиме воду і відключатиметься. 3110 грн на місяць для трикімнатної квартири – це у найжорстокіші та найекстремальніші морози, коли генерованого тепла буде недостатньо для досягнення заданої температури теплоносія.

Як правильно встановити ТЕН в батарею в домашніх умовах

Якихось спеціальних навичок та знань для цього не потрібно – достатньо мати під рукою розвідний ключ, трохи терпіння та уважності. Строго дотримуйтесь інструкцій:

 1. Перекрийте подачу води у радіатори.

 2. Зніміть з радіатора нижню пробку та злийте воду. Для цього використовується стандартний розвідний або спеціальний ключ, що йде у комплекті. Заздалегідь підготуйте ємність для зливу води.

 3. Акуратно вставте в радіатор та батарейний ТЕН із механічним або електронним терморегулятором. Не забудьте використовувати гумову прокладку ущільнювача з комплекту. Наживіть різьблення і за допомогою спеціального ключа прикрутіть пристрій до радіатора. Пам'ятайте, за пластмасову конструкцію крутити ТЕН не можна – використовуйте спеціальний ключ, як показано у нашій відеоінструкції.

 4. Після монтажу можна подавати воду в систему, стравлювати повітря з радіатора, підключати трубчастий електронагрівач до електромережі та перевіряти його роботу.

ВАЖЛИВО! Попередньо обов'язково перевірте стан проводки, оскільки ТЕНи – це електричні прилади, а отже у вас має бути відповідна автоматика безпеки. Особливо це важливо для будинків зі старою проводкою.

Висновок

Ви завжди можете звернутися до фахівців компанії GREPAN за додатковою консультацією – ми допоможемо правильно підібрати ТЕН для радіатора за розміром та напрямком різьблення, а також відповімо на будь-які інші питання щодо нашого обладнання та умов обслуговування. На все добре!

+38(098) 496 18 77